Porady

Co należy wziąć pod uwagę decydując się na kota

  1. Dlaczego chcemy wziąć kota do domu? Czy ma to być nasz kompan, czy raczej kot hodowlany?
  2. Jeżeli mamy już zwierzęta w domu, to czy kot będzie mógł z nimi współżyć?
  3. Kto będzie się zajmował kotem? Nawet, jeśli ma to być pupil całej rodziny, musi za niego odpowiadać jedna osoba-karmić go i pielęgnować.
  4. Czy nie ma w rodzinie astmatyka? Nie daj Boże uczulonego właśnie na kocią sierść.
Do góry

Wybór osobnika

Zanim zdecydujesz się na kociaka lub kota dobrze jest go najpierw poznać, badając stan jego zdrowia oraz temperament. Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  1. Chętnie do Ciebie podchodzi, nie cofa się i nie przejawia agresji.
  2. Jest bystry i żywy, łagodny i wesoły, nie zaś apatyczny i ospały.
  3. Nie przekrzywia nerwowo głowy, nie kicha i nie kaszle.
  4. Nie ma żadnych wydzielin z oczu, nosa lub uszu.
  5. Odbyt jest czysty bez widocznych śladów biegunki czy pozostałości tasiemca.

Po dokonaniu wyboru upewnij się, że prawidłowo określono płeć.
Jeśli kupujesz kociaka z rodowodem, koniecznie sprawdź, czy otrzymałeś wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli jednym z warunków nabycia zwierzęcia jest jego sterylizacja, to normalną koleją rzeczy hodowca ma prawo nie przekazywać tych dokumentów do czasu, aż przedstawisz mu świadectwo wykonania stosownej operacji.

Do góry

Jeden czy dwa koty?

Koty od czasu do czasu lubią pobyć w samotności. Jednak są także stworzeniami towarzyskimi. Na pewno łatwiej będzie we dwójkę znieść wielogodzinną samotność, kiedy właściciel jest w pracy.

Do góry

Opieka nad kotem

KOCIE LEGOWISKO

Istnieje ogromy wybór legowisk, wiklinowych koszy i poduch. Doskonale sprawdza się również kartonowe pudło z jedną ścianką częściowo wyciętą. Pudło wystarczy wyłożyć kocykiem.
Legowisko należy umieścić w zacisznym, wolnym od przeciągów i mało uczęszczanym kąciku. Chodzi o zapewnienie kotu prywatności.

KUWETA I ŻWIREK

Kuwetę należy postawić w spokojnym kącie, możliwie jak najdalej od kociego legowiska i kociej stołówki.

KOCIA ZASTAWA

Miseczki do jedzenia i wody musza być łatwe do umycia. Najlepsze są ceramiczne miseczki, które łatwo utrzymać w czystości.

OBRÓŻKA

Jeśli chcesz, by Twój kot nosił obróżkę ze znaczkiem identyfikacyjnym lub dzwonkiem (w celu ostrzegania o kociej obecności ogrodowych ptaszków), załóż ją dopiero, gdy zwierzę zaaklimatyzuje się w nowym domu. Pamiętaj, by część obróżki była wykonana z elastycznego materiału. Jest to konieczne w przypadku, gdy kot się o coś zahaczył - wówczas taka obróżka rozciągnie się i uchroni zwierzę przed uduszeniem się.

DRAPAK

Znaczenie pazurami, czyli drapanie różnych przedmiotów, to cecha nie tylko kotów domowych, ale całej wielkiej kociej rodziny. Podobnie zachowują się lwy, tygrysy, leopardy i inne kotowate.
Znaczenie pazurami ma dwie funkcje. Po pierwsze, chodzi o zakreślanie granic własnego terytorium. Druga funkcja to kwestia kociej kosmetyki. Drapanie pozwala pozbyć się z powierzchni pazura martwych warstw keratyny (białka z którego zbudowane są pazury) . Dzięki temu pazurki zachowują ostrość i skuteczność.
Dlatego dobrze zaopatrzyć się w drapak lub wykonać go samemu.

TRANSPORTER

Transporter służy do bezpiecznego przewożenia/przenoszenia zwierzaka. Transporter może się przydać choćby wtedy, gdy zawozimy zdenerwowanego kota do weterynarza.

POŻYWIENIE I WODA

Przez pierwszych kilka dni w nowym domu kot powinien otrzymać takie samo pożywienie, do jakiego był przyzwyczajony u poprzedniego właściciela. Potem w ciągu kolejnych czterech dni do jego menu można stopniowo wprowadzać nowe składniki. Każdego dnia staraj się zamieniać ¼ starej diety taką samą ilością nowej. Pamiętaj, by kot miał zawsze w swojej miseczce czysta i świeżą wodę. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy duża cześć kociego menu stanowi sucha karma.

BEZPIECZEŃSTWO

Przygotowując się do przyjęcia nowego kociaka pamiętaj o tym, by zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa.
  1. Należy pochować i pozamykać wszystkie substancje chemiczne i toksyczne.
  2. Sprawdź czy w domu nie ma postrzępionych lub odsłoniętych przewodów elektrycznych , które kocięta mogłyby obgryzać lub którymi chciałyby się bawić.
  3. Bądź świadom ryzyka związanego z niektórymi roślinami ogrodowymi (niektóre mogą być trujące dla zwierząt).
  4. Pamiętaj, że iskry lub popiół z papierosów mogą być bardzo niebezpieczne dla kocich oczu oraz skóry.
KĄPIEL

Jeśli regularnie pielęgnujesz kota, jedynie sporadycznie trzeba go wykąpać – wtedy, gdy jest on szczególnie brudny albo nieładnie pachnie, lub przed wystawą.
Przed kąpielą musisz kota wyszczotkować. Do kapania używaj letniej wody oraz kociego szamponu. Uważaj, by nie dostał się on do żadnego otworu w kocim ciele. Spłukując sierść, zwracaj szczególna uwagę na miejsca między przednimi i tylnymi łapami.
Mokry kot szybko się zaziębia. Po kąpieli musisz go więc szybko wytrzeć.

PAZURY

Sama czynność znaczenia pazurami zwykle wystarcza, by się ścierały i utrzymywały w należytej formie. W niektórych przypadkach będzie trzeba je jednak obcinać cążkami do paznokci.

Do góry

Kastracja i sterylizacja

Wykastrowane kocury i wysterylizowane kotki stają się najlepszymi zwierzętami domowymi. Większość lekarzy weterynarii uważa, że kotki należy sterylizować w wieku 23-40 tygodni – nim zacznie się pierwsza ruja. Przeciętnie występuje ona w wieku ok. 6 miesięcy. Kocurki mogą być kastrowane, kiedy osiagną wiek 16 tygodni. Jednak wielu weterynarzy sugeruje, by poczekać, aż samiec skończy 6 miesięcy. Sądzą oni, że dzięki takiej zwłoce rozwinie się w pełni cewka moczowa, która prowadzi od pęcherza przez penis, redukując tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia blokady pęcherza, wywołującej chorobę znaną jako koci syndrom urologiczny. Kocury powinny być oczywiście wykastrowane przed osiągnięciem 9 miesiąca nim wykształcą wszystkie cechy męskie.

Do góry

Podróż z kotem

JAZDA SAMOCHODEM

O ile to możliwe, od małego przyzwyczajaj kota do podróżowania. Wczesny trening pomoże wyeliminować lęk i niepokój, zmniejszy też prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Nigdy nie dopuszczaj, by kot miał swobodę w samochodzie. Rozpraszał by on wówczas uwagę kierowcy, co mogłoby doprowadzić do wypadku. Ze względu na własne bezpieczeństwo kot powinien podróżować w transporterze, który należy przymocować pasem do siedzenia – w ten sposób zmniejszymy ryzyko obrażeń w razie wypadku.

AUTOBUS, POCIĄG LUB SAMOLOT

Jeśli zamierzasz skorzystać ze środków transportu publicznego, weź pod uwagę, że twój kot będzie musiał podróżować oddzielnie w swojej klatce. Może to być nieco stresujące przeżycie dla zwierzęcia nieprzyzwyczajonego do transportera. Przed wyjazdem powinieneś koniecznie poćwiczyć z kotem i zrobić wszystko, by czuł się bezpiecznie w swoim transporterze.

Do góry



Źródło: Wyd. RM, Graham Meadows, Elsa Flint. Poradnik opiekuna: KOT.